fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Czasy, kiedy okna były jedynie prostymi drewnianymi konstrukcjami bezpowrotnie przeszły do lamusa, dzisiaj mamy do czynienia ze skomplikowanymi urządzeniami mechanicznymi wymagającymi znacznie więcej uwagi, niż by się to wydawało na pierwszy rzut oka. Poza typowym myciem wymagana jest również prawidłowa konserwacja okien, by zapewnić sobie ich odporność i bezawaryjność.

Słów kilka o konstrukcji.

Patrząc na okno z boku, da się zauważyć liczne metalowe części, wgłębienia i wypustki. Dzięki temu możliwa jest regulacja okien, ich otwieranie, blokowanie, przesuwanie. Są to mechanizmy wrażliwe na kurz, cement, piach itp. Na co dzień nikt nie przywiązuje do tego wagi, jednak awaria jednego z tych elementów może spowodować blokadę skrzydła, trudną do samodzielnego usunięcia. Szarpanie i popychanie na siłę może jedynie sprawić, iż konieczna będzie naprawa okien.

Podobnie jest z szybami, zastosowanie mają szyby dźwiękochłonne, absorpcyjne, refleksyjne, ornamentowe i antywłamaniowe. Niezwykle łatwo je porysować, a jeszcze łatwiej stłuc. Wiąże się to oczywiście ze sporymi wydatkami, dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie okien na czas remontu.

Zabezpieczenia okien.

Folia, którą należy bardzo dokładnie okleić wszystkie powierzchnie i szczeliny. Nawet odrobina pyłu powstałego przy cięciu płyt gipsowych w połączeniu z naturalną wilgocią może spowodować reakcję chemiczną, której efektem będzie rdzewienie okuć metalowych.

Szczególna ochrona przed pianką montażową, farbami czy klejami. Powinno się sprawdzać na bieżąco, czy pod folię mimo wszystko nie dostały się drobiny tych substancji. Jeśli tak, natychmiast trzeba je usunąć, przy czy w żadnym wypadku nie wolno trzeć ani tym bardziej skrobać powierzchni. Do celów czyszczących należy używać preparatów o neutralnym pH, w stanie rozcieńczonym, przeznaczonych konkretnie do konserwacji PCV lub drewna.

Po zakończonym remoncie trzeba niezwłocznie przystąpić do usunięcia z okien wszelkich pozostałości. Nie tylko mycie, lecz także dokładny przegląd zagłębień pozwoli na uniknięcie poważnych awarii w przyszłości.

Zabiegi poprawiające komfort.

Przy okazji, może się okazać, że wymagana jest regulacja docisku okien. Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na wykonanie tej czynności we własnym zakresie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji dołączonej przez producenta. W przypadku braku odpowiednich zdolności technicznych wskazane jest wezwać serwis okien, który nie tylko wykona to profesjonalnie, ale udzieli też gwarancji na wykonaną usługę.

Paradoksalnie, najlepsze okno to takie, którego nie widać. Warto zatem poświęcić mu odrobinę uwagi, by ten stan rzeczy zachować jak najdłużej.

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.