fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Okna na świecie – jak różnią się okna w różnych częściach świata?

Co kraj, to… okno? Wbrew pozorom – właśnie tak. Znawcy tematu są bowiem w stanie określić pochodzenie stolarki okiennej na podstawie jej budowy oraz kwestii takich jak regulacja okien czy też „towarzyszące” im elementy. Jak wyglądają najpopularniejsze rodzaje i co je charakteryzuje?

Na zewnątrz czy do góry? Skandynawia vs. Niderlandy

Budowa okien w większości przypadków zależy nie tylko od kwestii kulturowych, ale również od warunków atmosferycznych. W krajach skandynawskich, charakteryzujących się niekoniecznie sprzyjającą aurą, najczęściej występującymi są szerokie okna otwierane na zewnątrz – taka budowa pozwala na maksymalne doświetlenie pomieszczenia, jednocześnie oszczędzając miejsce. Charakteryzuje je również stosunkowo niewielka ilość przeszkleń, co ma na celu minimalizować straty ciepła (przy okazji, może również sprawiać, że naprawa okna będzie łatwiejsza).

Podobnie ma się sprawa okien niderlandzkich – wysokie oraz szerokie umożliwiają tam jednak również… przeprowadzkę. To właśnie ta droga wybierana jest najczęściej, co ma związek z wyjątkowo wąskimi klatkami schodowymi. Stolarka okienna zajmuje w większości przypadków znaczną część elewacji budynku, stąd też wyjątkowo istotny w tym przypadku jest regularny serwis okien. Także tutaj, identycznie jak w Skandynawii, bardzo rzadko się je zasłania, co dla mieszkańców Europy Środkowej wydaje się niemałą fanaberią (bieżąca konserwacja okien jest więc kwestią kluczową).

Japonia i Stany – dwa okna, dwa światy

Kraj Kwitnącej Wiśni od ojczyzny Waszyngtona dzielą tysiące kilometrów, nic więc dziwnego, że inaczej wygląda w nich też stolarka okienna (a także jej ewentualna naprawa). Okna amerykańskie, znane z dziesiątek filmów czy seriali, otwierane są w specyficzny sposób – do góry (skrzydła przesuwane są w ramie). Podobne rozwiązanie przez lata stosowało się również w Wielkiej Brytanii –  owo podobieństwo tłumaczą zaszłości historyczne. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca (regulacja okien jest z kolei wyjątkowo prosta), a także wpływa na estetykę całego budynku (dopasowując się również do architektury stylizowanej).

Japońską stolarkę okienną wyróżnia natomiast zastosowanie bambusa i papieru washi (należy mieć przy tym na uwadze częsty serwis okien tego rodzaju). Tego typu rozwiązanie nie jest uznawane jedynie za element budowlany, ale także za bardzo ważny obiekt kulturowy. Ułożenie shōji (tak nazywana jest owa niepowtarzalna konstrukcja) pozwala na nieustanne regulowanie dopływu światła do pomieszczenia, co dodaje również walorów estetycznych. Warto jednak pamiętać o delikatności użytych materiałów, a tym samym o czynności, którą jest konserwacja okien.

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.