fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Zaparowane szyby zewnątrz i wewnątrz – jak temu zjawisku zapobiegać?

Zaparowane szyby w domu są częstym zjawiskiem, które pojawia się szczególnie jesienią i wczesną wiosną.  Jakie są przyczyny nadmiernego parowania? Jak dbać o okna, by zapobiegać temu procesowi? Dowiedz się o tym, czytając nasz dzisiejszy artykuł.

Dlaczego szyby w domu parują?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, ponieważ jest kilka czynników, które mają wpływ na powstawanie tego zjawiska. Bardzo rzadko przyczyną parowania okien jest ich wada lub niepoprawny montaż. Jednym z głównych, ale nie jedynym powodów wkraplania się wody na oknach jest zbyt duża wilgotność panująca w pomieszczeniu. Zjawisko to ma miejsce przeważnie w przypadku nieprawidłowego działania wentylacji w domu. Słaba wentylacja sprawia, że ogrzane powietrze, osadzając się na w najchłodniejszym miejscu domu (w naszym przypadku na szybie), ulega skropleniu. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak regularne wietrzenie i udrożnienie kanałów wentylacyjnych.

Musimy zdawać sobie sprawę, że wydrapanie pary wodnej po wewnętrznej stronie szyby jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, które wynika ze sporej różnicy temperatur panującej na zewnątrz i wewnątrz budynku. W niektórych sytuacjach może zdarzyć się tak, że pomimo dobrze działającej wentylacji, wystąpią warunki, które będą sprzyjać powstawaniu takiego zjawiska i niewiele będziemy mogli z tym zrobić.

Pamiętajmy, że regularny serwis okien pozwala na wczesne wykrycie usterek i może przyczynić się do redukcji efektu parowania, w niektórych przypadkach pomocna może być odpowiednia konserwacja okien.

Parowanie okien od zewnątrz – czy można mu zapobiec?

Parowanie szczególnie mocno martwi osoby, które zdecydowały się na piękne drewniane okna i widząc wykropioną wodę, zastanawiają się, czy nie wpłynie to ich żywotność. Warto podkreślić, że zarówno produkty wykonane z drewna, jak i okna PCV nie lubią wilgoci, która występując w nadmiarze. Przyczynia się ona do powstawania brzydkich pleśniowych zacieków, które nie dość, że brzydko wyglądają, to są niezdrowe.

Parowanie szyb od zewnątrz bardzo często występuje późną jesienią, w momencie, gdy centralne ogrzewanie nie jest jeszcze włączone, a na dworze występują spore różnice temperatur. Łatwo zauważyć, że proces ten pojawia się szczególnie na oknach od strony północnej. Jak dbać o okna, by pozbyć się tego zjawiska? Jednym z popularniejszych sposobów jest smarowanie szyb od zewnątrz środkiem anti-fog, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że przyniesie to tylko krótkotrwały efekt.

Podstawą jest zapewnienie optymalnej temperatury wewnątrz budynku, która powinna mieścić się w przedziale 18-21 stopni Celsjusza oraz regularne wietrzenie. Ogromny wpływ na redukcję efektu parujących okien ma poprawnie działająca wentylacja mechaniczna.

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.