fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami?

Zaparowane okna to dość powszechny problem, który pojawia się gdy pojawia się znacząca różnica temperatur na dworze i w domu. Mówi się, że częściej zaparowują okna PCV niż okna drewniane, ponieważ okna plastikowe są szczelniejsze. Jeżeli jednak zmagasz się z tym problemem cały rok warto zastanowić się nad jego rozwiązaniem, ponieważ zwiększona wilgotność jest również szkodliwa dla naszego zdrowia. Jej obecność w mieszkaniu może doprowadzić do pojawienia się grzybów, a one do różnych chorób, jak np. astma.

Zaparowane okna od wewnątrz – jak sobie z nimi poradzić?

Jeżeli okna są zaparowane od wewnątrz to Twoim problemem jest wilgoć w domu, jest na to kilka sposobów:

  • otworzenie/uchylenie okna – to najprostszy i zawsze działający sposób na przewietrzenie mieszkania, który powinien najszybciej rozwiązać problem. Co gdy na zewnątrz jest zimno? Nic, tak samo otwieramy wszystkie okna na piętnaście minut wpuszczając do domu suche powietrze.
  • zamontowanie dobrej wentylacji w domu – kluczowe dla rozwiązania problemu jest zamontowanie odpowiedniej wentylacji w domu, takiej, która będzie wyciągać wilgoć z pomieszczeń na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem w kuchni i łazience są również wentylatorki wyciągowe.
  • korzystanie z pochłaniaczy wilgoci – pochłaniacze wilgoci to pojemniki, posiadające specjalne wkłady, które pochłaniają wilgoć z powietrza
  • nierozwieszanie prania w domu – bardzo częstym problemem jest rozwieszanie w domu mokrego prania, w ten sposób wilgoć paruje i nie ma jak się wydostać więc osadza się na oknach, jeśli jednak nie masz innej możliwości to otwórz na trochę okna, aby wilgoć wyparowywała na zewnątrz.
  • korzystanie z okapu kuchennego – gotowanie to rzecz codzienna, dlatego warto zaopatrzyć się w okap kuchenny, który będzie od razu pochłaniał wilgoć i odprowadzał do kanału wentylacyjnego.

Okna zaparowane między szybami

Wody między szybami okna jest bardzo trudno się pozbyć, w dodatku pozostawia ona brzydkie zacieki. Kiedy okna są zaparowane między szybami pojawia się większy problem, w takiej sytuacji prawdopodobnie uszkodzona została stolarka okienna. Takie okno traci swoje cechy termoizolacyjne. W tej sytuacji najlepszą pomocą okazuje się serwis okien. Nasi specjaliści naprawią Twoje okno, a koszty będą zdecydowanie niższe niż zakup nowego. 

Zaparowane okna to nic strasznego, warto jednak wiedzieć jak sobie z nimi poradzić. Dbanie o wentylację w domu, to dbanie przede wszystkim o zdrowie swoje i domowników. Dlatego, gdy widzisz, że dzieje się coś, z czym nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, nie czekaj i sięgnij po pomoc naszych specjalistów. 

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.