fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

 Jak wyjąć wkładkę z zamka bez klucza?

Wkładka w drzwiach jest podstawowym mechanizmem, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie drzwi. Rozumie się przez to oczywiście funkcję otwierania i zamykania drzwi oraz ewentualnej blokady przeciwwłamaniowej. Wkładka w drzwiach jest integralną częścią każdych nowo kupowanych drzwi, więc nie zawsze zdarza się, że człowiek zdaje sobie sprawę z budowy, elementów integralnych oraz ewentualnego serwisu takiego elementu.

Z czego składa się wkładka w drzwiach?

Wkładka w drzwiach składa się z prostego mechanizmu, na który składa się przede wszystkim wysuwany zabierak, czyli element, który pozwala nam na domykanie i otwieranie drzwi w zasuwach. Kolejno jest to bęben wewnętrzny oraz spust, który pozwala na uruchomienie mechanizmu. Drugą częścią wkładki w drzwiach jest metalowa kopuła z zastawkami, która umożliwia za pomocą dopasowanego klucza uruchomić zamek i zablokować go dla innych osób, które nie są w posiadaniu odpowiedniego klucza do odblokowania mechanizmu.

Jak poprawnie wymontować i zamontować wkładkę w drzwiach?

Poprawne działanie wkładki w drzwiach w zasadzie sprowadza się więc do jej poprawnego blokowania. Zdarza się jednak, że okoliczności sprawiają, że wkładka musi zostać wymieniona. Jak zatem prawidłowo zabrać się za proces, który z pozoru może wydawać się skomplikowanym, w praktyce zaś odnosi się do prostej czynności.

Przede wszystkim montaż wkładki w drzwiach polega na jej prawidłowej ekspozycji w obrębie ramy drzwi. Zasada jest prosta: wkładka montowana jest od bocznej strony za pomocą śruby montującej (gwintującej, odpowiedniej długości). Oczywiście sprawa wydaje się prosta w momencie drzwi nie zablokowanych, tzn. takich, których boczna część jest eksponowana i można bez dodatkowych trudności samemu w ramach zwykłej praktyki, wymienić wkładkę w drzwiach bez klucza.

Wymiana wkładki w drzwiach – serwis

Problem może pojawić się i z reguły faktycznie pojawia, kiedy zachodzi konieczność wymiany wkładki w drzwiach zablokowanych, np. drzwi zablokowano, klucz został wykruszony lub zagubiony. W takich przypadkach często dochodzi do potrzeby wezwania fachowej pomocy ślusarskiej. Ślusarz przede wszystkim pomoże w trudnych przypadkach, kiedy potrzeba jest odblokowania zamka czy wymiany wkładki, która wymaga pewnej wiedzy. Serwis ślusarski najłatwiej złapać, korzystając z lokalnych serwisów z pomocą domową, lub opierając się na doświadczeniach osób, które miały już podobne przypadki. Ślusarz w Bielsku, czyli pogotowie ślusarskie, pomoże w nagłych, pilnych przypadkach. Korzystając z usług fachowców, można nie tylko wymienić wkładki w drzwiach, ale także serwisować czy naprawiać drzwi.

Serwis drzwi i naprawa drzwi to również jeden z elementów praktyki ślusarskiej. Warto o tym pamiętać.

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.