fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Konserwacja okien drewnianych – co trzeba o niej wiedzieć?

Lato to idealny okres, aby przyjrzeć się stanowi okien drewnianych. To dobry czas na ich konserwację. Dzięki temu drewniane okna przez długi czas mogą stanowić ozdobę zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz domu. Ważne, aby robić to systematycznie. Co zatem wiedzieć trzeba o prawidłowej konserwacji okien drewnianych?

Usunięcie zanieczyszczeń

Okna drewniane muszą być przede wszystkim czyste. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Drewniane okna myte powinny być przynajmniej 2-3 razy do roku. Najlepiej okna myć jest przed zimną i tuż po jej zakończeniu. W pierwszej kolejności drewniane ramy oczyszczone powinny być z kurzu. Ważne jest jednak, aby do tego celu nie stosować zbyt silnych preparatów czyszczących. Zwłaszcza tych, które posiadają właściwości ścierne. Mogą one bowiem uszkodzić warstwę zabezpieczającą drewno. Podobnie jest w przypadku środków zawierających substancje rozpuszczające. Do mycia najlepiej jest użyć ciepłej wody z małym dodatkiem zwykłego środka czyszczącego. Dlaczego konserwacja okien drewnianych wymaga dokładnego oczyszczenia ich z kurzu? Ten bowiem jest pożywką dla mikroorganizmów, które niszczą drewno.

Pęknięcia w drewnie

Na ramach okien drewnianych często pojawiają się mikropęknięcia. Aby temu zapobiec lub usunąć te, które już powstały najlepiej zastosować mleczko do konserwacji. Preparat ten nie tylko czyści ramę, ale także ją odtłuszcza. Dzięki temu odświeżona zostaje powłoka lakiernicza, a tym samym pozamykane zostają mikropęknięcia. To znacznie utrudnia wnikanie wilgoci w drewno.

Uszkodzony lakier i farba

Nie można zapomnieć, ze konserwacja okien to także zadbanie o lakier i farbę. Lakier skutecznie chroni drewno. Jednak wraz z upływem czasu także i on ulega niszczeniu. Wpływ mają na to przede wszystkim warunki atmosferyczne, takie jak zmienne temperatury, deszcz czy śnieg. Wszystko to niszczy z czasem powłokę lakierniczą. W takim przypadku konieczna jest naprawa okien drewnianych. Co ważne, można ją przeprowadzić samodzielnie. Niewielkie zadrapania są łatwe do usunięcia. Uszkodzone miejsce w pierwszej kolejności musi być dokładnie oczyszczone. Można do tego użyć papieru ściernego. Po oczyszczeniu miejsce to powinno być przetarte wilgotną ściereczką. Kolejny krok to naniesienie dwóch warstw powłoki malarskiej. Taka naprawa okien nie jest zatem skomplikowana.

Uszczelki w oknach

Okna drewniane narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Nie można się temu dziwić skoro są często otwierane i zamykane. Dodatkowo dochodzą wspomniane czynniki atmosferyczne. To wszystko ma negatywny wpływ na uszczelki oraz okucia okienne. Aby przedłużyć ich żywotność konieczna jest właściwa konserwacja. Uszczelki powinny być przynajmniej raz w roku smarowane specjalnym środkiem pielęgnacyjnym. Takie środki oferuje niejeden serwis okien drewnianych. Jeśli jednak uszczelki są bardzo uszkodzone, konieczna jest ich wymiana. I tu też pomóc może serwis okien.

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.