fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Jak wyregulować okna? Regulacja okien plastikowych (PCV) 

Konserwacja okien powinna być przeprowadzana dwa razy w sezonie, nawet jeżeli nie występują żadne problemy z ich użytkowaniem. Pozwoli to na kontrolę ilości powietrza jakie dostaje się do mieszkania czy lokalu, ale również możemy dzięki temu zapobiec opadaniu skrzydeł okiennych. Regulacja okien plastikowych przeprowadzona na początku lata, kiedy zmniejszymy docisk ramy skrzydła o ościeżnicy, da nam przewiew w mieszkaniu w upalne dni. Z kolei w okresie chłodniejszym możemy zwiększyć szczelność okien odpowiednio ustawiając okucia.

Regulacja okien PCV

Regulacja okien plastikowych polega na zwiększeniu lub zmniejszeniu siły docisku skrzydeł okiennych do ościeży, a odpowiadają za to okucia. W przypadku uszczelnienia okna trzeba przesunąć rolki ryglujące bliżej uszczelek. Jeżeli występują problemy z zamykaniem i otwieraniem okien, znaczy to że regulacja okien została źle wykonana i konieczne będzie delikatne odsunięcie rolki od uszczelek. Aby poprawić wentylację w letnie dni należy postępować odwrotnie – odsunąć rolkę dalej od uszczelek. Trzeba przy tym uważać aby nie doprowadzić do całkowitej nieszczelności okna. Regulacja okien PCV jest zadaniem nieskomplikowanym, z którym każdy poradzi sobie sam.

Do wyregulowania wysokości położenia skrzydeł okiennych najpierw będzie trzeba usunąć osłonkę z zawiasu, a następnie dokręcić widoczną od góry śrubkę do regulacji. Dokręcenie w prawą stronę sprawi, że skrzydło się uniesie. Następnie trzeba sprawdzić czy regulacja okien nie spowodowała problemów ze swobodnym zamykaniem i otwieraniem. Jeżeli takie problemy występują, należy nieco poluzować dokręconą śrubkę. W przypadku kiedy okno otwiera się i zamyka poprawnie, znaczy to że naprawa okien została wykonana dobrze i można ponownie założyć osłonkę na zawias.

Konserwacja ruchomych elementów okna

Przy regulacji okien plastikowych należy zwrócić również uwagę na ruchome elementy okna, takie jak uszczelki czy okucia, które ulegają naturalnemu zużyciu. Przynajmniej dwa razy w roku trzeba przemyć je środkiem o neutralnym pH, a raz do roku naoliwić. W przypadku kiedy uszczelki lub okucia są uszkodzone, należy je wymienić. Jest to tańszy i prostszy sposób niż naprawa okien czy ich całkowita wymiana. Przed zakupem nowych uszczelek należy zerknąć do karty gwarancyjnej jakich konkretnie potrzebujemy. Jeżeli nie posiadamy karty gwarancyjnej, musimy koniecznie dokonać starannych pomiarów – zbyt małe lub zbyt duże uszczelki będą niemożliwe do zamontowania.
Kiedy przeprowadziliśmy wszystkie procesy dokładnie, a nadal mamy problem z nieszczelnymi bądź trudno otwierającymi się oknami, konieczny będzie kontakt ze specjalistami w tej dziedzinie.

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.