fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Okna energooszczędne – czy to się opłaca?

Nowoczesne, energooszczędne okna zatrzymują w obiekcie ciepło i w ten sposób ograniczają zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tafle szklane okna pozyskują również darmową energię słoneczną, która ogrzewa pomieszczenia i jednocześnie je doświetla. Przy definiowaniu energooszczędności okien stosuje się współczynnik przenikania ciepła Uw. Wskazuje on i mierzy ilość ciepła, która ucieka przez okno w wyniku różnicy temperatury pomiędzy światem zewnętrznym a wnętrzem pomieszczenia. Normy europejskie i polskie przepisy mówią, że w przypadku okna pionowego nie może on przekroczyć wartość 1,1W(mkw x K).

Okna PCV i okna drewniane

 Okna PCV i okna drewniane, ewentualnie wykonane z aluminium to podstawowe profile dostępne na naszym rynku. Ciepłochronność wpływająca na energooszczędność wynika z określonej grubości ramy i ilości komór, podnosi ją pakiet trzyszybowy, który wymaga jednak innych warunków. Izolacyjność cieplna okien pcv wynika również z materiału jaki wykorzystuje się do wzmacniania usztywnienia ram, czyli z użycia stali, włókien szklanych czy tworzyw sztucznych. Okna drewniane dają ograniczone możliwości podniesienia parametrów termoizolacyjnych, można to zrobić poprzez zwiększanie grubości ramy okiennej lub wyboru określonego gatunku drewna, np. sosna – miękka i lekka jest cieplejsza od dębu. 

Czy montaż okien energooszczędnych się opłaca? 

Energooszczędność okien można stosunkowo łatwo wyliczyć, dlatego warto się o to pokusić zlecając montaż okien. W zależności od wielu parametrów poznajemy realne oszczędności, które się pojawią, chociaż nie od razu. Tego rodzaju zysk tworzy się przez co najmniej kilka sezonów i odczuwalny jest dla kieszeni po kilku latach od momentu montażu. Dla powstania realnego zysku ważnych jest też kilka innych elementów warunkujących energooszczędność okien. Przede wszystkim profesjonalny montaż i regulacja okien, ten początek inwestycji, od którego zależą dalsze koszty eksploatacji samych okien i domu czy mieszkania. Gdy utworzyła się dobra baza dla oszczędzania należy zadbać o właściwą eksploatację którą warunkuje systematyczna konserwacja okien. Większość prac konserwacyjnych wykonuje się samodzielnie choćby poprzez stosowanie specjalnych preparatów konserwujących materiał, z jakiego wykonane są okna. Zwykle podczas ich mycia użytkownik samodzielnie jest w stanie zadbać o wszystkie ich funkcje. Inwestując w okna warto zostawić sobie adres i namiary do firmy montującej i pamiętać, że serwis okien również ma wpływ na osiąganą energooszczędność. 

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.