fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Jak wybrać najlepsze drzwi przesuwne?

Decyzja o montażu drzwi wewnętrznych podejmowana jest na różnych etapach budowy. Coraz większą popularnością cieszą się przesuwne drzwi, które z wielu powodów są bardziej komfortowym rozwiązaniem. Podczas ich wyboru, należy kierować się przede wszystkim kwestią, jakie mają pełnić zadanie. W momencie, w którym ich rolą jest podział pokoju dziennego i jadalni, bądź element dekoracyjny salonu, należy uwzględnić je w planie budowy, zanim powstaną już ściany działowe, ponieważ otwory drzwiowe z systemem przesuwnym są szersze od standardowych. Natomiast, jeśli drzwi rozsuwane będą znajdować się w tradycyjnych ościeżnicach, ich montaż może przebiegać w dowolnym momencie budowy lub remontu.

Systemy drzwi przesuwnych.

Obecnie na rynku można znaleźć dwie oferty systemów drzwi przesuwnych. Należą do nich naścienne oraz chowane w ścianę, czyli kasetowe.

Drzwi przesuwne naścienne.
System ten jest łatwiejszy w adaptacji oraz montażu, który można przeprowadzić samodzielnie, a do jego wykonania wystarczą tylko wiertarka, śrubokręt oraz poziomnica. Montaż polega na umieszczeniu na nadprożem specjalnej szyny wraz z prowadnicą, po której poruszać się będzie skrzydło drzwiowe. Tego typu drzwi wewnętrzne można umieścić w dowolnym momencie, również zmieniając tradycyjne uchylne na przesuwne. Należy jednak pamiętać, aby na ścianie, na której będą zamontowane drzwi naścienne, nie ustawiać mebli. Niezależnie od tego, czy drzwi będą zamknięte, czy też otwarte, będą zawsze widoczne.

Drzwi przesuwne kasetowe.
Decydując się na tego typu system, należy zatrudnić profesjonalną firmę, która ma w swojej ofercie serwis drzwi, obejmujący fachowe porady oraz montaż. Kasetowe drzwi rozsuwane można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nim jest budowa przy istniejącej ścianie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, które będą tworzyć specjalną wnękę na prowadnicę i drzwi. Kolejnym sposobem, który jest również trudniejszy w wykonaniu, jest wykucie wnęki w istniejącym już murze lub ścianie. Dzięki powstaniu tzw. kasecie, podczas otwierania drzwi, skrzydło drzwiowe chowa się w niej, pozostając niewidoczne, a także nie zabierając miejsca pod ścianą.

Montaż drzwi przesuwnych.

Na prawidłowy montaż największy wpływ ma wybór odpowiedniej prowadnicy, która powinna być dwa razy dłuższa od wybranego skrzydła drzwiowego oraz posiadać kilka dodatkowych centymetrów tzw. „zapasu”. Prowadnica montowana jest do ściany na wysokości około 10-15 cm nad nadprożem skrzydła drzwiowego, wraz z uchwytami służącymi do jej regulacji. Podczas montażu prowadnicy należy pamiętać, iż jest to element poddawany ciągłym naprężeniom, dlatego powinna być mocno przytwierdzona do ściany. Następnie na szynie montowane są wózki prowadzące, na których umieszczane są drzwi przesuwne. Kolejnym krokiem montażu jest umieszczenie na podłodze obrysu otworu drzwiowego, a także ograniczniki wychylenia i otwarcia. Na samym końcu montażu należy zadbać o wyregulowanie skrzydła drzwiowego oraz wykonania ścianki osłonowej, jeśli wybrane drzwi mają być nią osłonięte.

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.