fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Jak samodzielnie uszczelnić okna?

Nieszczelne okna to przyczyna dyskomfortu w niejednym domu czy mieszkaniu. Posiadanie dużych, otwartych na piękny krajobraz okien to marzenie wielu osób a jednocześnie częsta przyczyna frustracji, gdy mimo kosztownego dogrzewania mieszkania w sezonie grzewczym, wciąż odczuwa się chłód a w wietrzne dni widać jak podmuch porusza firanką. Szczelne okna to jednocześnie wyraz dbałości o środowisko, gdy ogrzane powietrze pozostaje we wnętrzu nieruchomości a nie ulatnia się na zewnątrz, tworząc nieskończenie otwartą cyrkulację. 

Uszczelnianie okien drewnianych, PCV i okien dachowych

Uszczelnianie okien zaleca się tym posiadaczom mieszkania i domu, których okna znajdują się w stosunkowo dobrym stanie. Najczęściej czynność uszczelniania wykonuje się przy oknach drewnianych, gdy z czasem powstają niewielkie ubytki i mikro szczeliny. Jednak warunkiem jest tu dobry stan futryny oraz ramy okiennej. Jeżeli okno jest naprawdę bardzo stare i mocno uszkodzone a futryny wypaczone, domowe sposoby uszczelniania, regulacja docisku a nawet serwis okien niewiele wniosą. Wówczas warto zastanowić się nad pełną wymianą okna, by uzyskać pożądaną szczelność. 

Uszczelnianie i konserwacja okien

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do uszczelniania okien. Wykorzystanie określonego produktu zależy od zakresu i rodzaju powstałej wady, jej lokalizacji a przede wszystkim od typu samej konstrukcji okna. Gdy regulacja docisku okna niewiele już wnosi, najczęściej do czynności uszczelniania stosuje się piankę poliuretanową, która przeznaczona jest do wypełniania szczelin znajdujących się pomiędzy ramą okienną a ścianą. Z pianki może powstać spoina do 40mm a dodatkowym bonusem jej zastosowania jest powstanie izolacji akustycznej oraz termoizolacji. 

Silikon stosuje się do wypełnienia wielu różnych nieszczelności, chociaż najczęściej stosuje się go do wypełniania ubytków pomiędzy szybą a ramą okienną. Silikonem można uszczelnić miejsca połączenia ramy okiennej z parapetem wewnętrznym oraz ze ścianą. Stopień przezroczystości preparatu determinuje miejsce użycia. 

Do konserwacji okien i wypełniania ubytków i szczelin w oknach drewnianych oraz plastikowych można zastosować znane wszystkim uszczelki, które najlepiej sprawdzają się do wypełnienia miejsc styku ramy okiennej wewnętrznej i ościeżnicy np.: uszczelki poliuretanowe, silikonowe, na bazie PCV, EPDM. Te ostatnio, funkcjonujące od niedawna w serwisie okien,  uznaje się za optymalne i stosuje do uszczelniania zarówno małych jak i większych ubytków. 

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.