fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Klasa profili okiennych

Czym jest klasa profili okiennych?

Decydując się na wymianę lub kupując nowe okna do budowanego domu możemy natrafić na wiele różnych parametrów, które mogą komplikować wybór najodpowiedniejszych dla nas okien. Naszym zadaniem jest rozjaśnienie trochę tego zagadnienia. Nowoczesne okna mają spełniać wiele zadań od zatrzymywania ciepła po funkcje estetyczne. Doradzimy jak wybrać najodpowiedniejszy profil.

Klasa profili okiennych

W Polsce obowiązują normy  PN‑EN 12608:2004, zgodnie z którymi Profile okienne różnią się klasami, różnice te wynikają z grubości widocznych i niewidocznych ścianek profilu.

Profile okienne najłatwiej podzielić na następujące klasy:

  • Klasa A, do której  zaliczamy profile o minimalnej grubość ścianki widocznej większej lub równej 2,8 mm, a ścianki niewidocznej większej lub równej 2,5 mm. Takie rozwiązanie sprawia, że okno ma  większą stabilność, jest bardziej termoizolacyjne oraz, przy zastosowaniu odpowiedniego oszklenia, zapewnia większą ochronę przed hałasami z zewnątrz.
  • W klasie B znajdujemy profile, których minimalna grubość widocznej ścianki wynosi ponad niż 2,5 mm, a niewidocznej 2 mm.
  • Do klasy C zaliczamy profile okienne, w których minimalna grubość ścianki widocznej i niewidocznej nie została określona. Powinna zostać zdeklarowana przez producenta okna.

Nasi eksperci podkreślają, że klasa, wpływa głównie na  sztywność profilu okiennego oraz nośność zgrzewanych naroży kształtowników okiennych. Najbardziej polecane są okna klasy A, gdyż są bardziej sztywne od pozostałych. Warto tutaj dodać, że inwestorzy budujący pod budownictwo mieszkaniowe skupiają się na oknach klasy A i B. Klasa C nadaje się głównie do pomieszczeń gospodarczych.

Funkcje okien

W naszej firmie zdajemy sobie sprawę jak ważny jest wybór odpowiednich okien. Nowoczesne okna spełniają wiele funkcji  takich jak izolacja akustyczna, termiczna, zapewnienie dostępu do światła dziennego i świeżego powietrza, ochronę życia i zdrowia oraz przenoszą siły, które działają na okno i na całą konstrukcję budynku.  Okna same w sobie stanowią ozdobę domu, warto jednak lepiej je wyeksponować poprzez różne dekoracje okienne. Nowoczesne okna charakteryzują się bardzo dobra jakością zastosowanych materiałów, dużą wytrzymałością oraz trwałością, zdajemy sobie jednak sprawę, że okno może ulec usterce. Potrzebny będzie wtedy dobry serwis okien. Warto więc, dokonując wyboru profili okiennych, wybrać te najlepszej klasy, a co za tym idzie jakości, aby cieszyć się ich funkcjami przez długie lata.

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.