fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Jak prawidłowo pielęgnować i konserwować okna?

Profesjonalne doradztwo i wiedza naszych pracowników zapewnia wybór wysokiej jakości okien,które przez wiele lat będą doskonale spełniać swoją funkcję i doskonale wyglądać. Dodatkowo decydując się na zakup okien w naszym salonie można skorzystać z  fachowego montażu stolatki okiennej wykonanego przez naszych pracowników. Nie uelga jednak wątpilwości, że okna z biegiem lat ulegają zabrudzeniom i stopniowemu zużyciu. Jedynie prawidłowa pielęgnacja okien i właściwa konserwacja okien może znacząco wydłużyć ich żytowność. Co istotne okna drewniane wymagają częstszej pielęgnacji niż okno PVC. Przekonaj się zatem w jaki sposób skutecznie przedłużyć żywotność swoich okien.

O czym należy pamiętać przy pielęgnacji i konserwacji okien PVC?

Przed rozpoczęciem prac związanych z konserwacją okien niezwykle istotne jest dokładnie oczyszczenie profili okiennych. Należy  dokładnie wyczyścić wszelkie zakamarki ram oraz elementów ruchomych mechanizmów okuć gdzie gromadzą się największe ilości kurzu. Zwlekanie z ich wyczyszczeniem z biegiem czasu może doprowadzić do problemów z otwieraniem i zamykaniem okien oraz przedwczesnym zużyciem ich okuć. Następnie przy pomocy miękkiej szczotki lub odkurzacza usuwamy brud, który zalega w górnej części ramy skrzydła okiennego oraz w dolnej części ościeżnicy. Kolejno rozpoczynamy mycie okna PVC, które najlepiej wykonać łagodnymi środkami bez żadnych substancji ściernych i rozpuszczalników. Po dokładnym wyczyszczeniu przechodzimy do konserwacji okien. Rozpocznijmy od przeglądu i regulacji zawiasów oraz ruchomych części okuć zgodnie z instrukcją producenta. Po ich wyregulowaniu należy nasmarować zawiasy wraz z punktami ryglowania co zabezpieczy okno PVC przed zbieraniem się wszelkich zanieczyszczeń oraz znacząco upłynni i ułatwi ich pracę. Do smarowania możemy użyć m.in. smaru silikonowego lub oleju do konserwacji okuć sprzedawanych w zestawie z wygodnym aplikatorem. Procedurę smarowania należy przeprowadzić co najmniej raz w roku, najlepiej wiosną lub jesienią.Dwa razy w roku (najlepiej wiosną i jesienią) pamiętajmy także o nasmarowaniu uszczelek okna PVC.W tym celu wystarczy na gumę nałożyć odpowiedni preparat do pielęgnacji uszczelek motoryzacyjnych i okiennych lub wazelinę techniczną. Po ich zaaplikowaniu zostawmy okno otwarte na kilkanaście minut aż do momentu wyschnięcia uszczelek.

Jak zadbać o okna drewniane?

Pamiętać należy, że stolarka drewniana z uwagi na szczególne właściwości drewna wymaga uważniejszej pielęgnacji od oknien PVC. Co najmniej raz w roku starannie umyjny ramy łagodnymi preparatami bez substancji rozpuszczalnych oraz użyjmy specjalnego mleczka konserwującego. Każdorazowo po zimie dokładnie skontrolujmy stan lakieru, który zabezpiecza naturalną powierzchnię drewna. Nie należy również ignorować drobnych zarysowań lub pęknięć, gdyż z biegiem czasu drewno w niechronionym miejscu będzie podatne na większe uszkodzenia i działanie wilgoci.

Jak widać nawet najlepszej klasy stolarka okienna bez właściwej pielęgnacji i regularnej  konserwacji jest podatna na uszkodzenia.

 

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.