fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

Czy okna powinny być perfekcyjnie szczelne? Kilka słów o przepuszczalności powietrza.

Okna pcv są wysokiej jakości, nowoczesnym sposobem na uzupełnienie otworów okiennych. W porównaniu z stosowanymi kiedyś oknami podwójnymi drewnianymi, okna, wykonane w nowoczesnej technologii cechuje znacznie większa szczelność okna. Przedkłada się ona na obniżenie rachunków za ogrzewanie, a zarazem powoduje nadmierne osadzanie się pary wodnej na szybach i ramach oraz problem pojawiającej się pleśni na ścianach pomieszczenia. Okna pcv? Jak najbardziej! Zbyt szczelne? Niekoniecznie. 

Jaka powinna być prawidłowa szczelność okien w mieszkaniu?

Regulacja docisku okna to powszechnie stosowana praktyka, dzięki której szczelność okien jest właściwa o każdej porze roku. Czy wiesz, że latem i zimą okna powinny być wyregulowane inaczej, aby przepuszczać odpowiednią ilość powietrza, a jednocześnie gwarantować ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych? Wiemy, jak ważny jest regularny serwis okien, aby zapobiec ich usterkom oraz nieprawidłowej szczelności. Zbyt szczelne okna sprawiają, że w pomieszczeniu tworzy się „termos”. Ten efekt nie działa korzystnie na drogi oddechowe osób, przebywających we wnętrzu, zwłaszcza alergików i astmatyków. Nadmierna nieszczelność powoduje z kolei wpadanie zanieczyszczeń, hałasu, smogu do wnętrz, co odbija się na zdrowiu oraz wysokości rachunków za ogrzewanie. Regulacja docisku okien sprawia, że o każdej porze roku okna pcv doskonale spełniają swoją funkcję. 

Konserwacja okien, czyli jak dbać o sprawność działania okien?

Na co dzień warto pamiętać o tym, żeby okna były prawidłowo zamykane i otwierane. Używaj klamek, trzymając je pewnie, jeśli szyby są duże, podtrzymuj dodatkowo w drugim rogu. Serwis okien jest niezbędny, gdy pojawi się usterka, jednak regularna konserwacja okien (okucia, uszczelki, mechanizmy) pozwalają długo cieszyć się ich niezawodnością. Okna nie powinny być hermetycznie szczelne, zwłaszcza że wtedy nie ma współpracy z wentylacją grawitacyjną w pomieszczeniach. Mikrootwory w ramie okien, ścianach są niezbędne dla prawidłowej cyrkulacji powietrza pomiędzy wnętrzem a strefą zewnętrzną. Okna są skonstruowane w taki sposób, aby zapewniać cyrkulację powietrza, jednak nowoczesne okna pcv przepuszczają niewiele z uwagi na doskonałe właściwości wygłuszające i utrzymujące ciepło. Warto zatem dbać o regularną regulację docisku okna, która umożliwia prawidłowy przepływ powietrza, nie wpływając na zwiększenie rachunków. Serwis okien wymagany jest dla długotrwałej niezawodności, komfortu mieszkańców oraz zachowania prawidłowych parametrów technicznych budynku. 

 

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.