fbpx
+48 517 464 279 OKMAT@INTERIA.PL

W jaki sposób odpowiednio dbać o drzwi? 5 kluczowych działań

Drzwi są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu i mieszkania. Nie ważne, czy są to drzwi wejściowe, drzwi do łazienki, czy sypialni, znajdziemy je w każdym domu i często nie zwracamy na nie uwagi, a to może być błąd. Drzwi, tak jak każdy element wyposażenia, potrzebuje czasem naszej uwagi, dlatego warto o nie zadbać, tak by służyły nam, jak najdłużej. Poniżej znajdziesz 5 sposobów jak prawidłowo zadbać o drzwi!

1. Uważaj na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Ten punkt może wydawać się oczywisty, ale jednak w praktyce różnie bywa. Często mając pełne ręce, naciskamy klamkę łokciem lub próbujemy zrobić to w jeszcze inny sposób. Jeżeli miewasz takie sytuacje, zachowaj ostrożność, zwróć uwagę czy nie zahaczysz drzwi żadnym ostrym przedmiotem lub nie ubrudzisz niebezpieczną substancją, taką jak farby, lakiery, alkohol, niektóre środki czystości. Może warto czasem odłożyć wszystko, zanim weźmiesz się za otwieranie drzwi?

2. Nie trzaskaj drzwiami.

To dość powszechnie spotykana praktyka. Bardzo często trzaskamy drzwiami, spiesząc się lub będąc pod wpływem emocji, dlatego następnym razem pomyśl, że takie zachowanie może nieść za sobą konsekwencje. Może uszkodzić zamek lub szybkę, którymi często ozdabiane są zwłaszcza drzwi wyjściowe. Może też dość do uszkodzenia zawiasów lub futryny

3. Bądź delikatny przy korzystaniu z kluczyka.

Zamykanie i otwieranie drzwi dla wielkości z nas jest bardzo prostą czynnością, którą wykonujemy automatycznie, bez uwagi. Może to skutkować nieestetycznymi rysami, a także uszkodzeniem mechanizmu zamka. Dlatego, zanim skorzystasz z kluczyka, upewnij się, że drzwi są dobrze zamknięte, a dopiero potem ostrożnie włóż go i przekręć. Osoby, które mają klucze połączone w większe pęk, przyozdobione różnymi breloczkami, szczególnie powinny być szczególnie uważne, żeby nie zarysować samych drzwi, ani futryny. Ostrożność pozwoli też uniknąć przykrych sytuacji, takich jak złamanie klucza w zamku.

4. Odpowiednie czyszczenie.

Podczas konserwacji drzwi używaj przeznaczonych do drewna środków czystości. Unikaj też szorowania ostrymi szczotkami i gąbkami, zdecydowanie lepszym wyborem będzie czysta szmatka. Pamiętaj też, że drewno chłonie wilgoć, więc korzystając z mokrej, a nie wilgotnej ścierki możesz bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

5. Rozważ wykorzystanie ograniczników do drzwi.

Bardzo wiele uszkodzeń powstaje podczas obijania się drzwi o meble. Problem ten dotyczy zwłaszcza niewielkich pomieszczeń, w których ciężko ustawić inne meble w odpowiedniej odległości, dlatego dobrym pomysłem może okazać się wykorzystanie odboju od drzwi, który zapobiegnie ich kolizji z szafą lub garderobą. Również w większych pomieszczeniach, warto zastanowić się nad podobnym gadżetem, zderzakiem, który można przymocować bezpośrednio do ściany, o którą mogłaby uderzać klamka.

Jak widzisz dbanie o drzwi, wcale nie jest takie trudne, a gwarantujemy, że te kilka praktycznych porad, pozwoli Ci przedłużyć życie twoich drzwi.

Firma OkMat Serwis Okien i Drzwi w swojej ofercie posiada:

Serwis Okien 

Regulację Okien

Konserwację Okien

Serwis Drzwi

Działamy głównie na terenie Bielska-Białej oraz w promieniu do 100 km.

Miasta, które obsługujemy najczęściej poza Bielskiem to: Czechowice Dziedzice, Kozy, Kęty, Andrychów, Międzybrodzie Żywieckie, Wilkowice, Szczyrk, Brenna, Jaworze, Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Brzeszcze, Chybie.